حجت الاسلام محمدیان: دانشگاه فردوسی از موفقترین دانشگاهها در واسطه گری ازدواج بوده است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: ازدواج های دانشجویی یکی از موفق‌ترین راهکارهای ترویج ازدواج و تحکیم خانواده است. حجت‌الاسلام و المسلمین محمد محمدیان در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با وجود اینکه یکی از موانع ازدواج مسائل اقتصادی است اما در حال حاضر در جامعه ما مشکلات فرهنگی و تهاجم فرهنگی باعث شده که سن ازدواج در بین جوانان ایرانی بالا برود.

وی همچنین ادامه داد: متأسفانه چیزی که در رسانه‌ها و نشریات مختلف دیده می‌شود باعث کمرنگ شدن نقش خانواده در امر ازدواج و در نتیجه احساس تنهایی در جوانان خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: اگر همه کمک کنیم فرهنگ قناعت و ساده‌زیستی را در جامعه رواج دهیم و خود جوانان در امر ازدواج پیش قدم شوند و همچنین خانواده‌ها حمایت شان کنند، می‌توان با موفقیت از این گردنه سختی عبور کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به ازدواج‌های دانشجویی که از موفق‌ترین الگوهای ازدواج است، گفت: طبق بررسی‌هایی که از طریق ثبت احوال انجام شده کمترین آمار طلاق در بین ازدواج‌هایی دانشجویی مشاهده شده با آماری نزدیک به 2 درصد که نشان‌دهنده اینست که ازدواج‌هایی دانشجویی با آگاهی کامل اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: بسیاری از جوانان ما به دلیل نداشتن فرصت کافی برای شناخت مبانی زندگی مشترک، متأسفانه در زندگی با چالش‌هایی مواجه می‌شوند که جبران پذیر نیست.

حجت­ الاسلام والمسلمین محمدیان خاطر نشان کرد: آموزش‌های قبل از ازدواج و حین ازدواج، بنای اصلی ازدواج‌های دانشجویی است ما از این طریق توانسته‌ایم کمترین میزان طلاق را در ازدواج‌های دانشجویی داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با نظرسنجی‌هایی که از خود دانشجویان به عمل آمده، بارها اظهار شده که برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمینه ازدواج بزنگاه و نقطه عطف دانشجویان در زندگیشان بوده است.

وی ادامه داد: آموزش‌های قبل از ازدواج تحت عنوان ( کانون‌های مهر) در اغلب دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود که جز برنامه‌های جذاب و پرمخاطب‌تر دانشگاه است و اگر بتوانیم این کانون‌های مهر را در همه دانشگاه‌ها تعمیم دهیم و مسئولین دانشگاه‌ها هم در این زمینه کمک کند، می‌توانیم در انتخاب آگاهانه جوانان تأثیر بسزایی داشته با شیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به نقش و اهمیت واسطه‌گری در امر ازدواج اشاره کرد و افزود: یکی از ابعاد قضیه آغاز ازدواج اینست که بتوانیم سهم بزرگان و خانواده‌ها را تقویت کنیم و این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از خانواده­ ها به دلایل مختلف از جمله مسائل فرهنگی و مشغله­ های روزمرگی نمی­توانند این واسطه­ گری را انجام دهند به همین منظور ما در دانشگاه­ها به صورت آزمایشی این کار را انجام دادیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: با وجود سختی­هایی که در این کار مشاهده می­کنیم اما این الگو توانسته خودش را به خوبی نمایان کند به صورتی که دانشگاه فردوسی جزء موفق­ترین دانشگاه در واسطه­ گری در امر ازدواج بوده است.

وی همچنین ادامه داد: ما در دانشگاه ها توانسته ایم با استفاده از اساتید باتجربه در رشته­ های روانشناسی، جامعه ­شناسی و روحانیون مورد اعتماد طرح واسطه ­گری در امر ازدواج را عملیاتی کنیم.

حجت­ الاسلام والمسلمین محمدیان تأکید کرد: طرح واسطه­ گری در امر ازدواج باید توسط افراد مورد اعتماد، دلسوز و آگاه به مسائل ازدواج انجام شود وگرنه عنوان اقتصادی و درآمدزایی بر آن غلبه کند که طبیعی است افرادی که بیشتر به دنبال کسب درآمد هستند وارد میدان خواهند شد و ممکن است مسائل ظریف و حساس ازدواج مورد غفلت قرار بگیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با مهر تا سایبان مهر

 

modir

آمار بازدید
امروز :
این ماه :
۱
۴۴۲۱
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail