دکتر ایرج وثوق:تعارضات زناشویی؛ امری بدیهی در زندگی مشترک

 

در ابتدای این همایش، دکتر ایرج وثوق ضمن برشمردن مهارتهای دهگانه زندگی (مهارت خودآگاهی، همدلی، ارتباط موثر، ارتباط بین فردی ، تفکر نقاد، تفکر خلاق، حل مساله ، تصمیم گیری، مدیریت هیجان و مدیریت استرس) به نقش این مهارت ها در تامین آرامش و ثبات روانی افراد اشاره کرد و گفت: در حل تعارضات زناشویی که بحث محوری این همایش است، مهارتهای « ارتباط بین فردی و حل مساله» نقش کلیدی دارند و بر همین اساس به همسران توصیه می شود که پیش از تشکیل زندگی مشترک و یا در سال های ابتدایی زوجیت، این مهارت ها را فرا بگیرند.

وی، با بیان این تعریف که تعارض «اختلاف نظر و ناسازگاری فرد بر سر منافعی است که نمی تواند نسبت به آن ها بی تفاوت باشد» افزود: علل این اختلاف نظر و ناسازگاری، تفاوت های موجود در دنیای پدیداری افراد و طرح واره های ذهنی آنان ( اختلاف در تصورات، تفکرات و باورها) و همچنین اولویت بندی متمایز ارزش های فردی است که محصول فاکتورهای مختلفی همچون آموزش، تربیت، تجربه و...بوده و پایه های نظام فکری و رفتاری فرد بر اساس آن شکل گرفته است.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بر اساس مطالب ذکر شده، پایه ریزی زندگی مشترک از سوی دو فرد متفاوت (از حیث نظام فکری و ارزشی) قطعا چالش ها و تعارضاتی را به همراه دارد و این یک امر بدیهی است که البته راه حل های آن نیز در حوزه روانشناختی ارایه شده است.

عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران ادامه داد: پیش از پرداختن به این راه حل ها باید سه دیدگاه روانشناختی در زمینه حل تعارضات زناشویی را بشناسیم که راهکارهای رفع تعارضات نیز در بطن یکی از این دیدگاه ها بیان شده است.

دکتر وثوق در شرح این دیدگاه ها گفت : در نگاه اول تاکید بر نهی مطلق تعارض است؛ یعنی تعارض در زندگی مشترک هیچ جایگاهی ندارد و نباید مجال بروز یابد. اما در نگاه دوم این نگرش تا حدی تعدیل شده و بروز تعارضات همسران امری اجتناب ناپذیر تلقی و بیشتر تاکید بر حل و فصل آن می شود.

وی اضافه کرد: در دیدگاه سوم نه تنها نگرشی منفی نسبت به مفهوم تعارض وجود ندارد بلکه بروز آن را همراه با تاثیرات و پیامدهای مثبتی می دانند که منتج به همبستگی، خلاقیت و تقویت فضای مشارکت در خانواده می شود.

وی در همین ارتباط افزود: راهکارهایی که در این دیدگاه مطرح می شود شامل « مذاکره بر اساس زمینه ها و خواسته های مشترک، دریافت و ارایه بازخورد های متقابل و گوش کردن به نظرات یکدیگر در فواصل زمانی متعدد است » که ضمن انجام این اقدامات، پرهیز از انجام رفتارهای حساسیت زا همچون تحقیر ، سرزنش، قهر، توجیه رفتارهای غلط و...نیز توصیه شده است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با مهر تا سایبان مهر

 

modir

آمار بازدید
امروز :
این ماه :
۰
۲۳۱
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail