ازدواج دانشجویی، سالم ترین نوع ازدواج در کشور/ ضرورت تغییر فرهنگ ازدواج و تسهیل آن

 

دکتر عبدالرضا کردی، معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده در ایران در همایش ویژه مجردین ستاد ازدواج دانشجویی، ضمن تاکید بر ضرورت تغییر فرهنگ ازدواج و ساده کردن فرآیند آن، بر ترویج ازدواج دانشجویی به عنوان سالم ترین نوع ازدواج تاکید کرد.

 

در این همایش دکتر عبدالرضا کردی از پدیده‌ی ازدواج با عنوان «رستاخیز معرفت» نام برد و افزود: چنانچه فرد اراده برای رشد و رسیدن به مدارج عالی در ابعاد گوناگون را داشته باشد ازدواج نه تنها مانع نخواهد بود بلکه آرامشی را در او سبب می شود که روند رشد را تسریع خواهد کرد.

 

وی با نقد برخی نظرات حاکم بر شرایط ازدواج و طلاق در جامعه، اغراق در ارایه آمار و بزرگنمایی مشکلات در این دو حوزه را امری نامطلوب و آسیب زا دانست و افزود: وجود چالش ها و موانع در فرایند ازدواج و پس از تشکیل زندگی مشترک تا حدی طبیعی و قابل پیش بینی است اما نکته مهم آن است که همسران روحیه گذشت و ایثار داشته و از شرایط بحرانی عبور کنند؛ هنری که به شکلی پررنگ در نسل های قدیمی تر مشاهده می شد و عامل مهمی در استحکام زندگی آنان بود.

 

دکتر کردی سپس به چگونگی طی شدن فرایند انتخاب همسر تا رسیدن به مرحله ازدواج اشاره کرد و گفت: پیش از گزینش همسر ابتدا باید پیش شرط هایی را در خود جستجو کرد که این شروط عبارت است از " آمادگی روانی، آمادگی خانوادگی ، شناخت ملاک های تصمیم گیری و سنجش آن و میزان واقع گرایی فرد ".

 

معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده در ایران افزود: در مرحله بعد که فرد با هدف انتخاب همسر، وارد ارتباط باجنس مکمل شده و سعی در کسب شناخت از او خواهد داشت، مهمترین موضوع یعنی حفظ حریم ها مطرح می شود و بهتر آن است که ناظری با موافقت طرفین انتخاب و بر این موضوع نظارت داشته باشد.

 

دکتر کردی به این نکته هم اشاره کرد که نیت و هدف افراد در انتخاب همسر ، نباید نیاز جنسی، نیاز اجتماعی و خانوادگی( که ناشی از فقر محبت و توجه است) یا زیبایی و دارایی فرد باشد چرا که این اهداف نمی تواند به عنوان پایه ای محکم در بنا شدن زندگی مشترک تلقی شود.

 

این کارشناس مسایل خانواده در خصوص میزان پایداری ازدواج های دانشجویی نیز گفت: طبق آمار های اعلام شده، ازدواج های دانشجویی از سالم ترین نوع ازدواج هاست که میزان طلاق در آن پایین بوده و در مقایسه با دیگر مراسم های ازدواج، از سادگی و صمیمیت بیشتری نیز برخوردار است.

 

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با مهر تا سایبان مهر

 

modir

آمار بازدید
امروز :
این ماه :
۲۰۷
۴۱۸۳
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail
باورهای ناکارآم...
Image Detail